Sirle Sommer-Kalda, Põhjarannik, 12.12.2023
Tartu Uus Teater tutvustas Narva-Jõesuu elanikele, mida on oodata 14.-18. augustini toimuvalt kobarlavastuselt "Hungerburg2024" ja kui palju rahvast see võiks kuurortlinna tuua.
2018. ja 2019. aastal mängis Tartu Uus Teater Narvas Kreenholmis "Kremli ööbikuid", suvelavastust külastas üle neljakümne tuhande inimese. Narva-Jõesuusse ootavad korraldajad iga päev ligi 2500 teatrihuvilist ja teatripidu kestab viis päeva.
"Kui mõelda "Kremli ööbikute" menule selle külje pealt, mismoodi see siseturismi elavdajana välja kukkus, siis kindlasti tahaks kõike seda uuesti teha: tuua teatripublik siia piirkonda ja näidata, millised unustatud kohad, vaimustavad inimesed ja rikas elu siin on. Need, kes tulevad meiega, võiks jääda käima ka hiljem, meieta," tõdes teatri kumulooja Kristel Onno.
Vana puhkekodu on tõeline leid
Festivali toimumispaigaks valis teater Mereranna puhkekodu, mis on viimastel aastatel olnud suletud. Samas on see üks mastaapsematest puhkeasutustest, mis nõukogude perioodil Narva-Jõesuusse rajati. Kompleksi rajamine sai alguse 1962. aastal, kui Narvas paiknevale salastatud sõjatehasele Baltijets eraldati Narva-Jõesuus maatükk puhkekodu rajamiseks.
"Narva-Jõesuu ja just Mereranna puhkekodu oli fookuses juba aastaid, õigupoolest leidsime selle isegi enne "Kremli ööbikuid". Kuid senini polnud õiget ideed, kuidas sellega toimetada. Lihtsalt teha sanatooriumis lavastust, mis toimub sanatooriumis − see on kuidagi lihtne. Me siis teeme palju väiksemaid asju, mis kokku annavad ühe suure. Ja teemaks on ka puhkamine, kuid mitte ainult," selgitas Kristel Onno.
Teatri loovjuhi Ivar Põllu sõnul on vana puhkekodu tõeline leid. "Unikaalne hoone, isegi terve kvartal, kus me saame "ehitada" oma suurt festivali. Kõik lavastused on tehtud spetsiaalselt selle hoone, selle endiste numbritubade, kinosaali, basseini ja sisehoovi eripärade põhjal," rääkis ta Narva-Jõesuus toimunud pressikonverentsil.
Ka kobarlavastus ise on omamoodi loominguline sanatoorium või nagu kunstide spaa, kus protseduuride või hoolitsuste asemel saab kokku panna paketi lavastustest, kontsertidest, näitustest, filmidest ja ekskursioonidest.
Festivali üritused hõlmavad kogu kompleksi territooriumi, aga lähevad sealt ka välja, näiteks randa ja Narva-Jõesuust Narva poole liikuvale jõetrammile Caroline. Iga päev toimub umbes 40 üritust. Suurimat lavastust ootab korraga 300 vaatajat, väikseim on aga suunatud vaid ühele vaatajale, kes viibib ruumis näitlejaga kahekesi.
Kohalikud on kaasatud
Linnavõimud ootavad aktiivselt osalema kohalikke kohvikuid ja restorane ning neid, kes pakuvad oma teenuseid või müüvad midagi oma kätega tehtut.
Festivalipaiga läheduses pannakse püsti laat, kus saab kaubelda oma käsitöö ja kohaliku toiduga, selgitas Narva-Jõesuu linnavalitsuse turismi- ja ettevõtluskoordinaator Anna Markova. "Kui "Hungerburg2024" toob Narva-Jõesuusse 10 000 - 15 000 inimest, nagu korraldajad loodavad, siis see on kohalikele väga hea võimalus oma loomingut näidata."
Narva-Jõesuu Medical SPA tegevjuhile Karina Küppasele meeldib, et "Hungerburg2024" viitab Narva-Jõesuu esimesele nimele.
"Minule on see teatriprojekt vanade traditsioonide ülesäratamine. Vanasti oligi Hungerburg see koht, kuhu inimesed tulid puhkama ja kus pakuti palju meelelahutust ning kohalikud said sellest kasu. Mina näen, et see on juurte juurde tagasitulek. Kindlasti iga üritus, mis toimub, ja iga kajastus, mis tuleb, on väga suureks plussiks."
Karina Küppas lisas, et Tartu Uue Teatri tulek annab hea võimaluse rääkida sellest, kui pikkade traditsioonidega on Narva-Jõesuu kuurordielu. Tema hinnangul on selle rõhutamine linna turunduses väga oluline. "Oleme aastaid oodanud, et Narva-Jõesuust räägitakse kui ajaloolisest kohast, et eemalduda nõukaajast. Võib-olla saavad ka investorid ideid ja sünnib mõni uus äge projekt."
Mis asi on kobarlavastus?
Tartu Uue Teatri kumulooja Kristel Onno:
"Kõigil viiel päeval on programm täpselt sama. Aga kuna toimub palju, siis kõige kogemiseks on tarvis mitut päeva. Ainsana varieerub iga päev afterspaa programm, kus ühel õhtul on võimalik sattuda näiteks diskole, teisel aga rannakinno filmiõhtule.
"Hungerburg2024" suursündmused tähenduses, et neid näeb kõige suurem hulk inimesi, on Renate Keerdi lavastus "Kahheldraal" (toimub Mereranna vanas basseinis), Joel Väli lavastus "backtothebeach" (toimub rannas), Andreas Aadli lavastus "club paradise" (toimub Mereranna endises diskoklubis) ja Ivar Põllu lavastus "Mälestus-märgid" (toimub Narva jõel).
Ühele vaatajale on Ivar ja Kristiina Põllu kontseptsiooni järgi loodud tunniajased kohtumised "1:1" (toimuvad Mereranna endistes numbritubades), kus ühes toas kohtub üks teatrivaataja ühe etendajaga, kes ühtlasi ka oma toa autor.
Kinoprogrammis leiab nii Maria Reinupi kui Janek Murdi Narva-Jõesuu-ainelised dokumentaalfilmid ning Madis Ligema muusikalise kompositsiooni Eesti kinokunsti arhiivist. Muusikalises programmis annab tooni Hungerburgi orkester Ouu teatraalse kontserdiga põlenud tantsusaalis ja Liis Ring intiimse kontserdiga õitsvas sööklas.
"Hungerburg2024" aladelt − nii sööklast, metsast kui numbritubadest − leiab veel erinevaid installatsioone ja näitusi. Autoriteks Lauri Lest, Liis Ring, Kööp, Ivar ja Kristiina Põllu.
Kui sanatooriumis ja rannas tiirlemine end ammendab, siis saab igal hetkel minna tuuritama linnaruumi. Seal toimuvad QR-tuurid aitavad näha Narva-Jõesuud sellisena, nagu ta on ja on olnud või siis nagu ta pole kunagi varem olnud ega saa olema ka tulevikus.
"Hungerburg2024" lõpeb Lexsoul Dancemachine'i kontserdiga."